majakubicka1

Malediwy

Malediwy to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, około 500 km na południowy zachód od Indii i około 700 km od Sri Lanki. Państwo składa się z podwójnego łańcucha 26 atoli, ciągnącego się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Archipelag zajmuje obszar 90 tys. km2 (z czego lądowa powierzchnia to tylko 298 km²)i składa się z 1 192 koralowych wysepek, z których około 200 jest zamieszkanych. Tylko w pobliżu południowego krańca archipelagu znajdują się dwa otwarte przejścia, pozwalające na bezpieczne przedostanie się z jednego końca Oceanu Indyjskiego na drugi przez terytorium Malediwów.

 



   Największym miastem i stolicą Malediwów jest Male, które jest jedynym miastem w kraju. Malediwy są najmniejszym państwem Azji, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Są też krajem najniżej położonym nad powierzchnią morza - średnia wysokość terenu to 1,5 m n.p.m., a najwyższy szczyt Malediwów ma wysokość 2,3 m n.p.m.

   Rafa koralowa, z której zbudowane są wyspy Malediwów, składa się zarówno ze szczątków, jak i żywych koralowców. Stanowi ona naturalną barierę, osłaniającą od morza zaciszne laguny. Z powodu wysokiego zasolenia gleby roślinność w pobliżu brzegu jest ograniczona do roślin kwiatowych oraz krzaczastych zarośli. W głębi lądu rosną mangrowce oraz palmy kokosowe. Wody wokół Malediwów obfitują w rzadkie gatunki zwierząt, w tym ponad 2000 gatunków ryb. Występuje tu między innymi zagrożony wyginięciem rekin wielorybi.



   Duży wpływ na klimat Malediwów ma położenie w strefie równikowej, na Oceanie Indyjskim, który magazynuje ciepło. Temperatura powietrza waha się w ciągu roku od 24°C do 33°C. Dzięki morskiej bryzie wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza są mniej uciążliwe. Położenie w strefie oddziaływania monsunów sprawia, że na Malediwach występują dwie pory - sucha, w czasie występowania monsunu zimowego i deszczowa, kiedy wieje monsun letni. Roczne opady sięgają 2 540 mm na północy i 3 810 mm na południu.



   Podstawą kuchni malediwskiej są ryby, owoce morza i ryż. Ze względu na położenie zaznaczają się tu wpływy kuchni Indii, Sri Lanki i Bliskiego Wschodu. Używa się tu wielu przypraw, z których najpopularniejsze jest pochodzące z Indii curry. W kurortach turystycznych serwowane są dania różnych kuchni europejskich i Dalekiego Wschodu. Najczęściej pitym alkoholem na Malediwach jest rum.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl