majakubicka1

Kanada

   To kraj wielkich przestrzeni, dzikiej przyrody i bogatych zasobów naturalnych. Te ostatnie jednak, w trosce o własne, unikalne środowisko naturalne stara się eksploatować bez strat dla przyrody. Kraj, mimo ogromnej troski o ekologię, jest wysoce uprzemysłowiony i zaawansowany technicznie. Gospodarka w znacznym stopniu uzależniona jest od bogactw naturalnych i wymiany handlowej - zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada posiada trwałe i liczne związki.


   Kanada to przede wszystkim przyroda. Liczne parki narodowe chronią zagrożone gatunki fauny i flory oraz wartości krajobrazowe. W zakresie ochrony środowiska Kanada może uchodzić za wzór na arenie międzynarodowej, a mimo to niektórzy uważają działania rządu za niewystarczające. Tę troskę o środowisko widać także w czystości miast - Toronto, stolica prownicji Ontario, jest tego najlepszym przykładem. Piękno nieskażonych dzikich obszarów można odkrywać na różne sposoby - podróżując w psim zaprzęgu, na nartach lub łódką. Możliwości jest wiele i zarówno poszukiwacze przygód, jak i zwykli turyści znajdą najlepszy dla siebie sposób, by poczuć bezmiar przestrzeni.

 

Co warto zwiedzić w kanadzie?

 

Wodospad Niagara

     

 

    To jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. W tym miejscu rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowym, przepięknymi kaskadami. Część amerykańska to kaskady Amerykańska i Welon Panny Młodej - 51 i 60 m wysokości, łącznie około 300 m szerokości a kanadyjska to Podkowa - 49 m wysokości i 900 szerokości. Niagara to prawdopodobnie najsłynniejszy i najbardziej eksploatowany turystycznie wodospad świata. Ale widząc jego piękną trudno się temu dziwić.

 

 

Québec

      To jest najpiękniej położonym i najbogatszym w zabytki miastem w Kanadzie. Otoczona masywnymi fortyfikacjami starówka, Vieux-Québec, jako jedyna w całej Ameryce Północnej, została wpisana w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To na wskroś francuskie miasto może się poszczycić piękną starówką pełną XVII- i XVIII-wiecznych kamiennych domów i kościołów, parków i skwerów. Wizytówka Québecu jest piękny hotel Château Frontenac. Będąc w mieście warto zobaczyć przepiękne sakralne zabytki: kościół NMP Zwycięskiej, bazylikę NMP z Québec oraz wielkie seminarium. Świadectwem militarnej przeszłości miasta pozostaje pole bitwy tzw. Pola Abrahama, które obecnie ma status historycznego parku narodowego oraz olbrzymia gwiaździsta cytadela – rozbudowywany od 1812r.  kompleks 25 budowli, będący największą obsadzoną wojskiem fortecą w Ameryce Północnej.
 

Calgary

      Położone u stóp Gór Skalistych miasto jest metropolią południowej Alberty i idealnym punktem, z którego można ruszyć na zachód. To jedno z największych i najmłodszych miast na Zachodzie, w ciągu zaledwie 125 lat rozrosło się w potężną aglomerację, liczącą niemal 850 tys. mieszkańców. Pamiętając o zimowych igrzyskach w 1988 r., nie trzeba nikogo przekonywać, że Calgary ma sporo do zaoferowania miłośnikom sportów zimowych. Ale do miasta warto przyjechać też by zobaczyć znakomitą, eklektyczną kolekcję Glenbow Museum, stanowiącą świetne wprowadzenie do historii i dziedzictwa kanadyjskiego Zachodu, wjechać na szczyt Calgary Tower – mierzącego prawie 200 m. wysokości najpopularniejszego wieżowca i symbolu miasta. Ale wizytówką miasta jest doroczny, 10-dniowy kowbojski festiwal Calgary Stampede, na który przyjeżdża ok. 250 tys. widzów i uczestników. To największe rodeo na świecie.
 

Vancouver

      Przepiękne położenie miasta, pomiędzy oceanem a ośnieżonymi sprawia, że Vancouver w unikalny sposób koegzystuję z naturą. Tuż za podmiejskimi domami wyrastają strome, zalesione zbocza gór – w kilka chwil możemy znaleźć się w środku dzikich terenów w głębi lądu. W samym mieście zieleń jest wszechobecna – od ruchliwego portu, idyllicznych plaż i nadbrzeża aż po unikalne Chinatown, które jest niemal odrębnym miastem i po dzielnice drapaczy chmur. To w tym mieście powstał Greenpeace. Ale w Vancouver znajduje się także światowej klasy muzeum oraz znakomita orkiestra symfoniczna, działają zespoły operowe, teatralne i baletowe a latem odbywa się wiele festiwali. Po żaglach, jeździe na nartach czy golfie warto zwiedzić choćby Muzeum Antropologiczne, poświęcone sztuce i kulturze rdzennych mieszkańców regionu (kolekcja rzeźb, słupów totemicznych i przedmiotów codziennego użytku nie ma sobie równych w Ameryce Północnej) oraz Capilano River Regional Park z najdłuższym mostem wiszącym (137 m) przerzuconym nad wąwozem Capilano na wysokości 70 m.
 

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl